Specialstål, kapat på mått, med EN 10204/3.1.

INDUSTRISTÅL A/S

Seghärdningsstål

42CrMoS4 / 1.7227 – Cr-Mo med styrd svavelhalt

42CrMoS4 / 1.7227 är den svavellegerade systerkvaliteten till 42CrMo4 enligt EN 10083-3. Den styrda svavelhalten (0,020–0,040 %) ger markant bättre spånbrytning vid svarvning och borrning, medan styrkan i +QT följer samma krom-molybden-ram. Typiskt leveranstillstånd är +QT. Vi levererar den variant certifikatet ska bära.

Beteckningar

W.Nr.
1.7227
EN-standard
42CrMoS4
AISI/SAE
4140
SS (Sverige)
2244
UNS
G41400
JIS
SCM440
Grupp
Legerat konstruktionsstål

Mekaniska värden

Typiska +QT-värden enligt EN 10083-3

+QT, rundstång. Samma styrke- och sträckgränser som 42CrMo4 i EN 10083-3.

TvärsnittRe min.RmA min.
d ≤ 16 mm900 MPa1100–1300 MPa10 %
16–40 mm750 MPa1000–1200 MPa11 %
40–100 mm650 MPa900–1100 MPa12 %
100–160 mm550 MPa800–950 MPa13 %

42CrMoS4 / 1.7227 delar styrkeram med 42CrMo4, men har styrd svavelhalt (0,020–0,040 %) för bättre skärande bearbetning. Intyget ska bära 1.7227 när ritningen specificerar S-varianten.

Kemisk sammansättning

Typiskt intervall enligt EN 10083-3 (chargeanalys)

ElementIntervall
C0,38–0,45 %
Simax. 0,40 %
Mn0,60–0,90 %
Pmax. 0,025 %
S0,020–0,040 %
Cr0,90–1,20 %
Mo0,15–0,30 %

42CrMoS4 / 1.7227 har styrd svavelhalt (0,020–0,040 %) för skärande bearbetning. 42CrMo4 / 1.7225 har bara ett svaveltak (max. 0,035 %).

Användning

Svarvade och borrade axlar, tappar, bultar och hydraulikämnen i serieproduktion, där skärande bearbetning i +QT väger tungt i kalkylen.

Leveranstillstånd

Typiskt +QT. Samma styrke- och sträckgränser som 42CrMo4 i EN 10083-3. Intyget ska bära 1.7227 när ritningen specificerar S-varianten.

Bearbetbarhet

42CrMoS4 väljs när svarvning och borrning dominerar och ritningen tillåter den högre svavelhalten. 42CrMo4 / 1.7225 har bara ett svaveltak (max. 0,035 %); 42CrMoS4 har styrd svavelhalt 0,020–0,040 %.

Begränsningar

Vid kritiska tvärgående eller dynamiska belastningar föredras ofta 42CrMo4 (1.7225) utan förhöjd svavelhalt. Vid stora tvärsnitt och höga kärnkrav väljs 34CrNiMo6 (1.6582).

Dokumentation

EN 10204/3.1 följer med som standard. 42CrMo4 och 42CrMoS4 kan båda korsrefereras till AISI 4140 – men det är två intyg: 1.7225 respektive 1.7227. Vi blandar inte dem på samma certifikat.

Vanliga frågor

42CrMoS4 eller 42CrMo4?
Samma krom-molybden-ram. S-varianten 42CrMoS4 (1.7227) har styrd svavelhalt för bättre skärande bearbetning, medan 42CrMo4 (1.7225) har vanligt svaveltak. Vi levererar den variant certifikatet ska bära.
Är 42CrMoS4 också 4140?
Samma familj och ofta samma AISI-korsreferens, men W.Nr. är 1.7227. Det är en annan specifikation än 1.7225.

Läs vidare

Fler kvaliteter och dimensioner på danska

Skicka din förfrågan

Ange kvalitet, dimension och antal — eller bifoga ritning. Vi svarar med offert.