Dansk stålgrossist siden 2008 · EN 10204/3.1 uden gebyr

INDUSTRISTÅL A/S

Sejhærdningsstål

42CrMo4 / 1.7225 rundstål – skåret på mål

1.7225 er Werkstoffnummeret for 42CrMo4. 42CrMo4 er et krom-molybdæn sejhærdningsstål. Vi saver rundstål på mål, også enkelte afkortninger, og leverer med EN 10204/3.1. Send diameter, længde og tegning, så vender vi tilbage med pris.

Små mængder · Savning på mål · EN 10204/3.1 · Hurtigt tilbud

Werkstoffnummer 1.7225

1.7225 er Werkstoffnummeret for 42CrMo4. Samme kvalitet kan stå som 42CrMo4, 1.7225 eller begge dele på tegningen.

Leveringstilstand

  • +QT
  • 42CrMoS4 til spåntagning
  • hele længder og savede emner

Find din dimension

Partnerlager og leveringsprogram: Ø10–Ø1300 mm. Diameteren følger med i forespørgslen. Skriv længde og antal på næste side.

Vi vender tilbage med pris, leveringstid og EN 10204/3.1.

Udvalgte dimensioner

42CrMo4 rundstål – typisk Ø10 til Ø1300 mm

42CrMo4 / 1.7225 rundstål – Partnerlager og leveringsprogram: Ø10–Ø1300 mm

42CrMo4 / 1.7225 kan leveres i et bredt dimensionsprogram via partnerlager og leveringsprogram – typisk fra Ø10 til Ø1300 mm afhængigt af leveringstilstand og krav. Det er ikke et udsagn om aktuel lagerstatus i hver diameter. Produktionsform (valset eller smedet) afhænger af diameter og værk. Hele længder og savede emner på mål efter opgave. INDUSTRISTÅL har gennem vores europæiske samarbejdspartnere adgang til et omfattende partnerlager. Lagerstatus, dimensioner og leveringstid bekræftes ved forespørgsel.

Partnerlager og leveringsprogram: typisk Ø10–Ø1300 mm. Produktionsform: valset eller smedet afhængigt af diameter og værk. Lagerstatus bekræftes ved forespørgsel.

FormTypisk intervalNote
RundstålPartnerlager og leveringsprogram: Ø10–Ø1300 mmDele af intervallet ligger hos europæiske partnere. Øvrige dimensioner kan fremskaffes. Valset stang i moderate diametre; grove Ø kan være smedet. Intervallet er ikke aktuel lagerstatus i hver diameter. Lagerstatus bekræftes ved forespørgsel.
FladstålSavet efter emneIkke et hyldeprogram i faste bredder.
FirkantstålSavet efter emneSkriv side og længde.

Hele programmet ligger på dimensionsprogrammet.

Tekniske data

Partnerlager og leveringsprogramTypisk Ø10–Ø1300 mm
Kvalitet42CrMo4 / 1.7225
Leveringstilstand+QT / øvrige tilstande efter forespørgsel
DokumentationEN 10204/3.1
BearbejdningSavning og øvrige dokumenterede services
MaterialetypeLegeret sejhærdningsstål
Materiale42CrMo4
Werkstoff1.7225
MaterialefamilieLegeret sejhærdningsstål
StandardEN 10083-3 / ISO 683-2
EN42CrMo4
DIN42CrMo4
AISI/SAE4140
UNSG41400
JISSCM440
GB42CrMo
SS (udgået svensk)2244
Ovako326 / 327 / 6082
Relevante betegnelser1.7225 · AISI 4140 · SS 2244 · Ovako 326 / 327 / 6082

Alternative betegnelser og handelsnavne

Betegnelserne er dokumenterede søgevarianter til denne side. En betinget eller beslægtet betegnelse er ikke automatisk samme kemi, standard eller leveringstilstand. Attesten følger den kvalitet, der leveres.

Betinget ækvivalent

  • SAE 4140

    AISI/SAE — SAE 4140 og EN 42CrMo4 er sammenlignelige. Sammenlignelig betegnelse. Kemi, standard og leveringstilstand er ikke automatisk de samme. Attesten følger den kvalitet, der leveres.

  • Ovako 327

    Ovako — Ovako 327 føres ved 42CrMo4 / 1.7225. Varianten og tilstanden skal stå på attesten.

Kemisk analyse

Kemisk sammensætning

Typisk interval efter EN 10083-3 (slevanalyse)

ElementInterval
C0,38–0,45 %
Simaks. 0,40 %
Mn0,60–0,90 %
Pmaks. 0,025 %
Smaks. 0,035 %
Cr0,90–1,20 %
Mo0,15–0,30 %

42CrMoS4 har hævet svovl for spåntagning. Samme krom-molybdæn-ramme.

Tallene er normens ramme — ikke den smelte, I får. Den står på 3.1-certifikatet.

Mekaniske egenskaber

Mekaniske egenskaber

Typiske +QT-værdier efter EN 10083-3

+QT, rundstang. Værdien falder, når tværsnittet vokser.

TværsnitRe min.RmA min.
d ≤ 16 mm900 MPa1100–1300 MPa10 %
16–40 mm750 MPa1000–1200 MPa11 %
40–100 mm650 MPa900–1100 MPa12 %
100–160 mm550 MPa800–950 MPa13 %

Slagseighed ligger typisk omkring 35 J i de samme intervaller. Mekaniske tabelværdier gælder for de anførte tværsnit. Større diametre i leveringsprogrammet har ikke automatisk samme kerneværdier som Ø16.

Tallene er normens ramme for et givet tværsnit — ikke den smelte, I får. Den står på 3.1-certifikatet.

Forespørgsel

Har du allerede dimensionerne?

Send diameter eller mål, længde og antal – så undersøger vi materialet og sender pris.

Typiske anvendelser

  • Aksler og tapper
  • Gear- og transmissionsdele
  • Hydraulik- og maskinkomponenter
  • Smedede og drejede ringe
  • Bolte og fastenere
  • Mekanisk belastede maskindele

Varmebehandling af 42CrMo4

42CrMo4 hærdes og anløbes. Hærdningen hæver styrken; anløbningen giver sejhed, så emnet kan optage belastning uden at blive sprødt. +QT — quenched and tempered, sejhærdet — er den tilstand, de fleste ordrer specificeres i. Normalisering eller blødglødning kan være relevant før grovbearbejdning, men kun når det er aftalt. Ovntemperaturer angives ikke her: de hører til værkets procedure og den hårdhed, som er specificeret. Mekaniske værdier falder med tværsnittet.

Bearbejdning af 42CrMo4

42CrMo4 spåntages i +QT, men værktøjsslid skal indgå i planlægningen. 42CrMoS4 / 1.7227 er søstervarianten med hævet svovl til spåntagning — samme Cr-Mo-ramme, andet Werkstoffnummer. Savning og grovbearbejdning bør ligge før den endelige hårdhed, hvis tegningen tillader det.

Ikke et svejsestål som S355. Svejsning kræver forvarmning og procedure og skal afklares, før det specificeres.

42CrMo4 vs. 34CrNiMo6

Begge kvaliteter er sejhærdede akslestål. 42CrMo4 er Cr-Mo uden nikkel. 42CrMo4 / 1.7225 kan leveres i et meget bredt dimensionsområde – typisk fra Ø10 til Ø1300 mm afhængigt af leveringstilstand og krav. 34CrNiMo6 er Cr-Ni-Mo. Ved større tværsnit og høje krav til gennemhærdning og sejhed kan 34CrNiMo6 / 1.6582 være et relevant alternativ. Valget afhænger af dimension, belastning, varmebehandling, krav til gennemhærdning, styrke, sejhed og konstruktionskrav. Ingen af materialerne er universelt bedst, og det ene kan ikke automatisk erstatte det andet.

42CrMo434CrNiMo6
Materiale42CrMo434CrNiMo6
Werkstoff1.72251.6582
LegeringstypeCr-MoNi-Cr-Mo
HærdelighedTypisk tilstrækkelig i moderate ØHøjere i grove tværsnit
Typisk anvendelseAksler, tandhjul, hydraulikTunge aksler, store gennemhærdede emner
Store tværsnitPartnerlager og leveringsprogram typisk op til Ø1300 mm; materialevalg afhænger af kernekravAnvendes ofte ved høje kernekrav
Styrke/sejhedDokumenteret i EN 10083-3 efter tværsnitHøje krav til kerne i grove Ø

Substitution bør kun overvejes, når diameter, styrkekrav og attest tilsiger det. Sammenligningen er faglig — ikke et løfte om ækvivalens.

34CrNiMo6 / 1.6582 · 4140 vs 42CrMo4

Savning og bearbejdning

42CrMo4 / 1.7225 kan leveres i et bredt dimensionsprogram via partnerlager og leveringsprogram – typisk fra Ø10 til Ø1300 mm afhængigt af leveringstilstand og krav. Vi saver på mål — enkeltstyk og serier. Store diametre indgår i leveringsprogrammet. Udboring fjerner kernen, når emnet skal være ring eller grovt rør. Varmebehandling til aftalt hårdhed eller +QT bestilles, når tegningen kræver det. Grove Ø kan være smedet; det beskriver produktionsformen, ikke et loft for intervallet.

Leverance: ringe til Everllence

Drejede 42CrMo4-ringe til Everllence, stablet på paller

Vi leverer smedede 42CrMo4-ringe til Everllence — tidligere MAN Diesel SE — til produktion af stempelringe. Ringene smedes, valses og drejes ned på mål. Leverancen er en del af et større, løbende samarbejde.

  • 42CrMo4 / 1.7225
  • Smedet, valset og drejet på mål
  • Til produktion af stempelringe hos Everllence

Internationale betegnelser

AISI/SAE 4140 er en nært beslægtet amerikansk kvalitet, som ofte krydsrefereres til 42CrMo4 / 1.7225. EN19 / 708M40 og SCM440 er henholdsvis britiske og japanske betegnelser i samme Cr-Mo-familie. De er nært beslægtede eller ofte krydsrefererede — ikke identiske. Krav til kemisk sammensætning, mekaniske egenskaber, varmebehandling og leveringstilstand skal kontrolleres mod den konkrete specifikation og materialecertifikatet før substitution. 42CrMoS4 / 1.7227 er søstervarianten med hævet svovl. Attesten bærer det navn, værket har udstedt.

  • 42CrMo4 / 1.7225 — EN-betegnelse og Werkstoffnummer
  • AISI 4140 / SAE 4140 — nært beslægtet amerikansk kvalitet, ofte krydsrefereret
  • EN19 / 708M40 — britisk BS 970-betegnelse i samme Cr-Mo-familie
  • SCM440 — japansk JIS-betegnelse i samme Cr-Mo-familie
  • 42CrMoS4 / 1.7227 — samme Cr-Mo-ramme med hævet svovl til spåntagning

42CrMo4 med EN 10204/3.1 certifikat

EN 10204/3.1 følger med som standard — uden gebyr. Dokumentationen følger værkets udstedte attest og de specificerede krav i ordren. 3.2 og klasseselskab dokumenteres kun, når det er specificeret.

Læs mere om certifikater og materialedokumentation →

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er 42CrMo4?

42CrMo4 er et legeret Cr-Mo sejhærdningsstål efter EN 10083-3. Det hærdes og anløbes. Krom og molybdæn giver hærdbarhed i moderate tværsnit.

Hvilket Werkstoffnummer har 42CrMo4?

W.Nr. 1.7225. Samme kvalitet kan stå som 42CrMo4, 1.7225 eller begge dele på tegningen.

Hvad betyder 42CrMo4 +QT?

+QT er hærdet og anløbet — quenched and tempered, sejhærdet. De fleste ordrer specificeres i den tilstand. Hårdheden skal stå på PO’en, hvis kravet er mere end «+QT».

Hvad bruges 42CrMo4 til?

Aksler, tapper, geardele, bolte og mekanisk belastede maskinkomponenter. Hydraulikdele, når tegningen skriver 42CrMo4 eller 1.7225.

Hvilke dimensioner kan 42CrMo4 leveres i?

42CrMo4 / 1.7225 kan leveres i et bredt dimensionsprogram via partnerlager og leveringsprogram – typisk fra Ø10 til Ø1300 mm afhængigt af leveringstilstand og krav. Lagerstatus bekræftes ved forespørgsel. Send diameter, længde, antal og ønsket leveringstilstand.

Kan 42CrMo4 leveres som rundstål?

Ja. 42CrMo4 / 1.7225 leveres som rundstål i typisk Ø10–Ø1300 mm via partnerlager og leveringsprogram, og vi saver på mål. Angiv Ø, længde og +QT eller anden tilstand. Lagerstatus bekræftes ved forespørgsel.

Kan 42CrMo4 saves på mål?

Ja. Savning er standard, også i store diametre. Udboring og varmebehandling bestilles, når tegningen kræver det. Angiv længde og tillæg.

Kan 42CrMo4 leveres med EN 10204/3.1?

Ja. EN 10204/3.1 følger med som standard og uden gebyr. Dokumentationen følger værkets udstedte attest og de specificerede krav i ordren.

Hvad er forskellen på 42CrMo4 og 34CrNiMo6?

42CrMo4 (1.7225) er Cr-Mo. 34CrNiMo6 (1.6582) er Cr-Ni-Mo. Ved større tværsnit og høje krav til gennemhærdning og sejhed kan 34CrNiMo6 / 1.6582 være et relevant alternativ. Valget afhænger af dimension, belastning, varmebehandling og konstruktionskrav.

Er 42CrMo4 det samme som AISI 4140?

Nej, ikke automatisk. AISI/SAE 4140 er en nært beslægtet amerikansk kvalitet, som ofte krydsrefereres til 42CrMo4 / 1.7225. Krav til kemisk sammensætning, mekaniske egenskaber og leveringstilstand skal kontrolleres mod den konkrete specifikation og materialecertifikatet før substitution.

Kan Industristål levere ét enkelt emne i 42CrMo4?

Ja. Vi leverer også ét emne og små mængder uden minimumsgebyr. Du behøver ikke tage en hel handelslængde.